پس از قطعی شدن ورود ورزشهای بامانع در المپیک 2028 اینک همکاری های  دو فدراسیون در برند مسابقاتی (او.سی.آر OCR) شناخته شده  قبلا با نام عبور از موانع، شکل گرفته که عبارتند از:
 1) قهرمانی جهان عبور از موانع ( OCR) 2023
 2) جام جهانی عبور از موانع (NINJA ) نینجا 2023

در واقع ورزشهای بامانع  و پنتاتلون مدرن در تغییر نام تجاری دو رویداد پیشرو، مسابقات بزرگ ورزشهای بامانع همکاری کرده اند تا نام هر دو فدراسیون بین المللی را همزمان نیز دربرگیرد. حالا نه تنها ورزشهای بامانع بعنوان استایل پنجم پنتاتلون جایگزین در رقابتهای المپیک 2028شد، بلکه فدراسیون بین المللی ورزشهای بامانع( فیسو FISO ) نیز شرایط ورود در بازیهای المپیک تابستانی را پیدا کرده است.
نام این سطح از رقابت را سرچ کنید که در مخفف عبارت و کوتاه شده مسابقات عبور از موانع ورزشی در سنوات قبل به #عبور_از_موانع (او.سی.آرOCR) مبدل و شهرت  والائی برخوردار شده است. #هشتگ چندین میلیونی او سی آر را کلیک کنید #ocr

دو مسابقه با نام های جدید قهرمانی جهان عبور از موانع و جام جهانی نینجا توسط فدراسیون های بین المللی ورزشهای بامانع و پنتاتلون در قالب معرفی ورزش های بامانع به المپیک فضا رقابتی را سختر از قبل نمود. رقابتهایی مهیج و مدرن.

این اتحاد فی مابین دو فدراسیون بین المللی فوق الذکر نشان دهنده همکاری بین ورزشهایی است که با تصمیم کنگره جهانی پنتاتلون  مدرن در سال 2022 برای اضافه کردن ورزشهای بامانع به عنوان یک رشته جدید در پنتاتلون  مدرن فعال شده است. این تغییر تاریخی مسیری را برای ورزشکاران بامانع در سراسر جهان فراهم می کند تا رویای المپیکی خود را تحقق بخشند. حالا دقیقا همان اتفاقی که برای دوچرخه سواری، شمشیر بازی، شنا یا تیراندازی که جدا از آنکه مستقلا در المپیک هستند بخشی از استایل های رقابتی پنتاتلون یا تری اتلون نیز هستند برای ورزشهای بامانع رخ خواهد داد.
البته این اتفاق به خودی خود پنتاتلون مدرن را متحول می‌کند و پتانسیلی را در آن ایجاد می‌کند که حدود 1 میلیارد نفر را درگیر خواهد کرد که مسابقات نمایش‌های تلویزیونی موفق جهانی مانند جنگجوی نینجا و ساسوک را تماشا کنند و در سراسر جهان در رویدادهای گسترده مانند اسپارتان مشارت کنند.

تا لحظه نگارش این متن و بر اساس گزارش های دریافتی حداقل 9 فدراسیون ملی پتناتلون با اعمال تغییر در مسابقات ملی و دریافت کمک فنی تخصصی از انجمن ها/ فدراسیون های ملی ورزشهای بامانع عضو فدراسیون  بین المللی ورزشهای بامانع (فیسو FISO ) به ورزشکاران کمک کردند تا برای سه دوره مسابقات قهرمانی جهانی پنتاتلون در تابستان 2023 آماده شوند که به عنوان اولین مسابقات جهانی که شامل قالب جدیدی است در تاریخ ثبت گردد. همچنین فدراسیون ها/ انجمن های ملی ورزشهای بامانع در سراسر جهان در راستای سیاستهای کلی خود زیر ساخت های خود را در اختیار پنتاتلونی ها قرارداده اند.
عبور از 12مانع افقی، عموی، مورب، آویزان و معلق موجود آن در طول 100 متر تا 3 کیلومتر و... دو رویداد مهم پیشرو ورزشهای بامانع  اولین رویداد مشترک فدراسیون بین المللی ورزشهای بامانع و اتحادیه بین المللی پنتاتلون مدرن را به طور شفاف در بلژیک نمایان می کند.

 

قهرمانی جهان عبور از موانع فدراسیون های بین المللی ورزشهای بامانع و پنتاتلون 2023
رقابت‌های سالانه مسابقه عبور از موانع که در شهر جنک از 24 تا 24 شهریورماه برگزار می‌شود، شامل یک دسته دوی 100 متری مشابه با فرمتی است که فدراسیون جهانی ورزشهای بامانع  به پنتاتلون مدرن ارائه نموده است، و همچنین مسابقات استقامتی 3 کیلومتر و 15 کیلومتر رده های سنی متعددی نیز وجود دارد که از جوانان (سن 10 تا 15 سال) شروع می شود، تا رده های پارا.
انجمن مسابقه‌های بلژیکی ورزشهای بامانع (بوسرا) و شهر جنک میزبان مسابقات قهرمانی سال 2023 در پارک 12000 هکتاری ثور خواهند بود.

 

ورزشهای بامانع / پنتاتلون جام جهانی نینجا 2023 ایالات متحده آمریکا
مسابقات جام جهانی نینجا 2023 در آمریکای شمالی که از 27 تا 30 جولای در اورلاندو (ایالات متحده آمریکا) برگزار می‌شود، پس از افتتاحیه آسیایی که در ماه آوریل در مانیل ، فیلیپین و بازی اروپایی آتی در لهستان برگزار شد، برگزار می‌شود.
فدراسیون بین المللی ورزشهای بامانع، از جام جهانی نینجا آمریکا در مرکز همایش اورنج کانتی در کنار نمایشگاه بین المللی ورزش موانع میزبانی خواهد کرد. این فرمت یک سرعت 100 متری سر به سر است که برای بینندگان برنامه های تلویزیونی محبوب نینجا آشنا است.
جام جهانی ایالات متحده آمریکا همراه با فینال های سری جهانی انجمن نهایی نینجا، مسابقات قهرمانی بازی های ورزشکاران نینجا جهانی  و فینال های جهانی فدراسیون بین المللی دو میدانی نینجا برگزار می شود.

 

دکتر کلاوس شورمن، رئیس اتحادیه بین المللی پنتاتلون مدرن:
از طریق این مشارکت می‌توانیم نشان دهیم که اتحادیه بین المللی پنتاتلون  به طور فعال در صحنه مسابقه موانع موجود درگیر می‌شود و مسیرهایی را برای ورزشکارانی ایجاد می‌کند که آماده انتقال مهارت‌های خود به چالش جدید و پیوستن به جنبش چند ورزشی ما هستند.
پنتاتلون مدرن و ورزشهای بامانع قابل دسترس‌تر ، فرصتی باورنکردنی برای ورزشکاران در همه کشورها ایجاد کرده اند. ما در حال ادغام یک ورزش جدید، تلویزیون پسند و مشارکت جمعی با اعتبار و میراث بازی های المپیک هستیم.

یان آدامسون، رئیس فدراسیون بین المللی ورزشهای بامانع:
ورزشکاران بامانع و فدراسیون های ملی ما با همکاران خود در پنتاتلون در بسیاری از کشورها همکاری می کنند و همبستگی ورزشی و قدرت اتحاد چند ورزش را به کار می گیرند. ورزشکاران بامانع در هر سنی از امکاناتی که این همکاری ارائه می دهد هیجان زده هستند.

دکتر محمدقاسم منوچهری بنیان گذار ورزشهای بامانع در ایران و آسیای میانه:
بی تردید با جایگیزینی صنعت عبور از موانع (او.سی .آر) به جای سوارکاری و دویدن در پنتاتلون مدرن، پذیرش ورزشهای بامانع به طور مستقل ابتدا در آیمز/ گایسف/ اسپرت آکورد / وادا و بازیهای جنوب شرق آسیا میسر گردید که خبر مسرت بخشی بود و  اینک به سرعت، شناسائی در آریف و آی او سی و ورود در بازیهای تابستانی المپیک  را بدنبال خواهد داشت.
سیاست ما در منطقه آسیای میانه وغربی همکاری با شرکا مبتنی بر استقرار و تقویت پایگاه قهرمانی منطقه آسیای میانه در ایران و ایجاد کمپ بین المللی ورزشهای بامانع در همدان بوده و خواهد بود.

درباره  پنتاتلون مدرن:
اتحادیه بین المللی پنتاتلون مدرن از زمان شکل گیری آن در سال 1948 روی ورزش اصلی المپیک پنتاتلون مدرن نظارت داشته است. امروزه این رشته بر طیفی از ورزش های چند رشته ای (تتراتلون، تریاتلون، بیاتل، دویدن لیزری و دویدن لیزری با مانع) نظارت می کند.
کنگره جهانی فدراسیون بین المللی پنتاتلون مدرن در نوامبر 2022،  رای به اضافه شدن  ورزشهای بامانع به آیین نامه های مسابقاتی و قوانین پنتاتلون مدرن  داد و رشته جدیدی را در کنار رشته‌های ثابت شمشیربازی، سوارکاری، شنا، تیراندازی لیزری و دویدن ایجاد کرد (که دو مورد آخر با هم ترکیب می‌شوند و  دویدن لیزری را تشکیل می‌دهند).

درباره ورزشهای بامانع:
جهان موانع، فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های موانع  ( فیسو)، یک سازمان غیرانتفاعی مستقل ورزشی بین‌المللی مستقر در سوئیس است که از داوطلبانی برای توسعه ورزش‌ها و رویدادهای بامانع در سراسر جهان تشکیل شده است. فیسو حاکمیت، سیستم‌ها و ساختاری را برای نشان دادن نیازهای فدراسیون‌های ملی عضو و جوامع ورزشکاران آنها در بیش از 110 کشور ارائه می‌کند.